Sub Promotion

[루마니아] 디누(Dinu) 선교사님 편지

  • Rumänien
  • Jan 17, 2014
  • 7307

Anul nou fericit! (새해 복 많이 받으세요)

 

Ii multumesc ca prin rugaciunea si dragostea din biserica din Viena, am putut sluji pentru lucrarea Domnului.

( 비엔나 교회의 기도와 사랑을 통해서 주님의 일을 감당할 수 있음에 감사를 드립니다.)

 

Am scris in primele 6 luni din 2013 si acum vreau sa mentionez cum a lucrat Dumnezeu in celelalte 6 luni ale anului mentionat anterior. In special am concentrat lucrarea din biserica din Feldioara. Am invatat in continuare alaturi de ei si ne-am rugat impreuna in biserica si munte in fiecare joi. Copii s-au dezvoltat bine din punct de vedere spiritual. In timpul taberei majoritatea copiilor au invatat mult, au fost provocati si s-au hotarat sa traiasca pentru Domnul. Dumnezeu i-a binecuvantat. Pentru anul 2014 am planificat desfasurarea unui program pentru copii sub 10 ani,separat. Dintre adolescentii care au crescut in biserica, unii pot ajuta la desfasurarea acestui program pentru copii mici. Pentru adulti eu am facut evanghelizare si studiu biblic membrilor in fiecare marti si miercuri. Chiar daca n-am castigat asa de multe suflete, am dezvoltat cunoasterea evangheliei pentru locurile din Feldioara.


(2013년 상반기 소식은 이전 편지를 통해 알려 드렸고, 2013년의 나머지 6개월 주님께서 어떻게 일하셨는지 말씀드리려고 합니다. 이 기간 펠디와라 교회 사역에 집중할 수 있었습니다. 계속해서 펠디와라 어린이들과 청소년들을 양육하고, 청소년들과 교회에서 때로는 산에서 매주 목요일 기도를 하였습니다. 2014년엔 10세 이하 어린이들을 위한 프로그램을 별도로 가질 계획입니다. 교회에서 잘 자란 일부 청소년들이 어린이 프로그램을 돕도록 할 것입니다. 장년들을 위해 매주 화요일과 수요일에 전도와 성경공부를 하고 있습니다. 많은 영혼들을 주님께 인도하지는 못했지만, 펠디와라에 열심히 복음의 씨를 뿌릴 수 있었습니다.) 

 

Dumnezeu a lucrat si prin scoala dumnicala din Araci care este aproape de Feldioara. Multi adolescentii au invatat cuvintele Domnuluisi au crescut spiritual. Desi sunt foarte saraci, adolescentii vin in fiecare sambata, iar eu imi pun speranta in ei, pentruca acestia au dorinta de a auzi cuvantul Domnului. Chiar daca cateodata se aduna peste 100, ei sunt foarte cuminti, concentrandu-se asupra cuvantul Domnului. Printreei, se numara 10 adolescenti care invata instrumentele si sper ca ei sa poata canta la chitara dupa 4 luni. Scopul meu este ca ei sa slujeaca biserica ca invatatori in viitor.


(주님께서는 펠디와라 근처에 있는 아라치(Araci) 지역의 주일학교를 통해 일하셨습니다. 많은 청소년들이 말씀을 듣고 영적으로 자랐습니다. 그들은 매우 가난하고, 매주 토요일마다 잘 참석하고 있습니다. 이 청소년들이 하나님의 말씀을 듣고자 하는 소원을 가지고 있기에 이들을 향한 소망이 있습니다. 그리고 가끔은 100명이 넘는 아이들이 모이기도 하지만, 매우 조용히 하나님의 말씀에 집중합니다. 10명의 청소년들이 악기(기타)를 배우고 있는데 소망하기는 4개월 후에 연주할 수 있음을 바라고, 이들이 미래에 주일학교 교사들로 교회를 섬길 수 있었으면 합니다.)

 

Lucrarea Maierus cere rabdare si rugaciunea mai multa. In fiecare miercuri avem program pentru copii, insa, din pacate, sunt din ce in ce mai putin cei prezenti. Chiar daca copii sunt putini, totusi unii adolescentii au crescut deosebit din punct de vedere spirtitual.. In momentul de fata sunt mentorul a 3 adolescenti care doresc sa invete sa cante la chitara, dar in acelasi timp, ii ajut sa descopere tainele bibliei. In anul 2014, vreau sa fac maimulta evanghelizare pentru adolescenti.


(머이에루시 지역의 사역은 더 많은 인내와 기도가 필요합니다. 매주 수요일 주일학교 프로그램을 갖고 있는데 참석하는 수가 적습니다. 참석하는 어린이 숫자는 적지만 이중에서도 어떤 청소년들은 영적인 면에서 잘 자랐습니다. 3명의 청소년들이 기타를 배우고 있으며 또한 이들에게 성경을 잘 깨닫도록 도와주고 있습니다.)


Slava Domnului ca Dumnezeu a lucrat cu copii din Codlea. Ofer in continuare sansa a 35 copii sa inevete sa cante la chitara si orga. In fiecare vineriei nu lipsesc si invata din rasputeri. Ei si-au dat tot interesul pentru aceasta activitate si in curand (dupa o luna) copii pot canta la aceste instrumente. Imi doresc sa fac cam 2 ori de evanghelizare cu cat mai multi copii in anul 2014 in Codlea. Ii aduc lauda Domnului folosind instrumente si ma rog ca oameni sa se intoarca la El.


(주님께서 꼬들레아의 아이들에게 역사해 주심에 영광을 드립니다. 35명의 아이들에게 기타와 피아노를 가르쳐 왔습니다. 이들이 매주 금요일 거의 결석하지 않고 배우고 있습니다. 열심히 배워 왔기에 앞으로 1개월 후엔 악기로 찬양을 할 수 있을 것입니다. 2014년에 이 아이들과 꼬들레아 지역에서 2번의 전도 집회를 갖기를 소망하고 있습니다. 주님께 악기로 찬양을 드리고 이를 통해 사람들이 주님께 돌아오기를 기도합니다.)


Cu binecuvantarea Domnului am putut sa slujesc bisericii Lui Isus. Si Dumnezeu mi-a dat sanatate, si de aceea am putut sa alerg bine. Sper ca in anul 2014, sa am putere sa ma rog mai mult si sa fiu folosit mai mult pentru Imparatia Domnului.

Multumesc mult pentru slujirea dumneavoasta. Domnul sa fie cu Pastor Jang si toti membrii in continuare! Anul 2014 sa ne fie plin de credinta!


(주님의 축복으로 주님의 교회들을 섬길 수 있었습니다. 주님이 저에게 건강을 주셔서 잘 달려올 수 있었습니다. 2014년엔 더 많이 기도하고 주님의 나라 확장하는데 더 많이 쓰임 받았으면 합니다. 여러분들의 섬겨 주심에 많은 감사를 드립니다. 주님께서 계속해서 장목사님과 모든 성도님들께 함께 하시길 바랍니다. 2014년에 우리 모두가 충만한 믿음의 한해가 되길 소망하며..) 


 

           noname01.jpg


등록된 글이 없습니다.

비엔나 한인교회
Evangelische Koreanische Gemeinde Wien
Schützengasse 13, A-1030 Vienna, Austria

© k2s0o1d4e0s2i1g5n. All Rights Reserved