Sub Promotion

[루마니아] 디누 선교사님 편지

  • Rumänien
  • Aug 03, 2018
  • 640

Pacea Domnului!

(주님의 평화가  함께 하시길!)

Cu dragostea si rugaciunea voastra din Viena  sunt folosit pentru lucararea Domnului.  Pana acum cu ajutorului Lui Dumnezeu, am putut sa alerg.  

(비엔나에 계신 여러분들의 기도와 사랑에 힘입어 주님의 일에 쓰임받을 수 있었습니다. 지금까지 주님의 도우심으로 달려올 수 있었습니다. )

1.   Biserica din Feldioara (펠디와라 교회)

Noi ne am rugat pentru loc de biserica cu timpul lung, pentru ca noi am inchiriat loc care nu era baie si nu puteam spala maini.  Prin mila lui Dumnezeu, noi am pregatit prin ajutorul biserici din Coreea o casa care este cladire de biserica.  Casa este veche, si  e nevoita sa se renoveze.  Am lucrat pentru reparare de casa cam 6 luni in continuare.  Reparaea a durat cateva luni pentru ca avea mult lucru si nu era sufficient in financiar pentru constructie.  Am lucrat pentru construtie inainte si am putut sa lucrez fizic pentru domeniu acasta.  Chiar daca n-a terminat renovare , totusi  noi folosim o sala de adunare.

(펠디와라 교회는 그동안 화장실과 손씻을 곳이 없는 곳을 세를 얻어 사용해 왔기 때문에, 오랫동안 장소를 위해 기도해 왔습니다.  주님의 긍휼하심으로 한국에 있는 교회의 도움으로 교회로 사용할 수 있는 공간을 준비할 수 있었습니다. 낡은 집이어서 수리가 필요했습니다.  6개월간    집을 교회로 수리하였습니다.  수리해야 할 일은 많았지만 재정적으로 쉽지 않아 계속적으로 조금 많은 시간동안 일을 하여야 하였습니다.  예전에 건설 분야의 일을 익혔기에 육체적으로 봉사할 수 있었습니다.  시간이 좀 걸렸고  일은 끝나지 않았지만,  교회의 모임장소로 사용할 수 있게 되었습니다.

Acum e timp de evanghelizare ca sunt pregatit si e loc frumos de adunare.  De aceea am hotarat sa fac fiecare marti, si sa vizitez membri si oameni care nu vin.  Si vreau sa ridic adunarea de adolescent ,  pentru ca unii tinerii au plecat dupa lumea  si au plecat la strainitate pentru lucru.  Dar unii au crescut prin credinta. Acuma fiecare miercuri, este o adunare pentru zidiera adolicentilor ca sa aiba relatie staransa fiecare zi.  Ma rog prin adunarea care continua 3 luni in timpul vacantei adolescenti invata bine s a aplice in vietile lor.  Si e nevoie de rugaciune pentru adolescentii penru ca e tabara pentru ei.  In timpul tabarei astept ca harul Domnului e peste ei si ei pot sa au timpul cu Isus pentru o saptamana din 30 Iulie la 4 August.) 

(지금은 사역준비가 되어 있고, 또한 아름다운 모임장소가 있기에 전도할 때입니다. 그래서 매주 화요일 성도들을 심방하고 믿지 않는 자들을 전도할 기회를 갖고 있습니다.  청소년 모임을 다시 일으켜 세우길 원합니다.  어떤 청소년들은 세상으로 떠났고, 어떤 청소년들은 다른 나라로 떠났으며, 어떤 청소년들은 믿음으로 잘 성장하였습니다.   지금은 매주 수요일 청소년들이 주님과 친밀한 교제를 매일 갖도록 도와주는 모임을 갖고 있습니다.  특히 3개월간의 방학기간동안 청소년들이 주님과 가까이 하는 생활을 하도록 도우려고 합니다.  청소년들의 수련회가  7 30일부터 8 4일까지  1주일간 있을 예정인데, 이 기간 주님의 은혜가 이들에게 임하고 예수님과 함께 하는 시간이 되길 기도해 주시면  고맙겠습니다.)      

 2. Lucrarea copilor (어린이 사역)

Copii mici de biserica din Feldioara se aduna fiecare Sambata si multi copii vin regular sa participe. E important sa creasca ca copii al lui Dumnezeu.  E nevoie de rugaciune sa creasca bine cu credinta si pot sa-l intalneasca pe Domnul din copilarie.  Lucrarea copiilor pentru  biserica din Araci e intarita pentru ca unii adolescentii lucreaza ca invatatorii pentru program de copii.  Special au crescut frumos Alina, Mariana, Ioana si Cristi. Ei au crescut prin credinta bine si acum slujesc biserica lor ca invatatorii.  Dar luna aceasta Cristi a plecat la Londra ca sa munceasca pentru cateva luni.  Acest lucru a devenit normal pentru viata tinerilor, fiinca ei vor sa castige bani cum ei pot.  Acum eu invat pe adolescentii sa faca meditatie ca sa fie cu Dommnul fiecare zi.  

(매주 토요일  펠디와라 교회의 어린이들은 모임에 잘 참석하고 있습니다.  하나님의 아이들이 자라가는 것이 중요하기에 이들이 신앙으로 잘 자라고 어린시절 주님을 만나는 것이  중요한 일이기에 기도가 필요합니다.   아라치 교회의 어린이 사역은 터를 잘 다지고 있는데, 이 교회의 청소년들이 어린이 사역의 교사들로 헌신하고 있기 때문입니다.  청소년들이 믿음으로 잘 자라 교사들로 봉사하고 있습니다.  특히 알리나, 마리아나, 요안나 그리고 크리스티가 교사로 섬기고 있습니다. 그렇지만 크리스티가 최근 수개월간의 계획으로 영국으로 돈 벌러 떠났습니다.  이것이 이곳 청소년들의 일상적인 삶인데,  (형편이 많이 어려워) 가능한한 돈을 벌려고 하기 때문입니다. 저는 이 교회의 청소년들에게 매일 주님과 함께 하는 삶을 살도록 돕기 위해 이들에게 말씀묵상하는 일을 집중적으로 가르치고 있습니다.)

Doresc si ma rog ca Domnul sa faca imparatia Lui extinde la judetul  Brasov in Romania si Viena  in continuare.  Multumesc mult lui  pastor Jang si toti membriilor in Viena pentru  rugaciune si dragostea  voastra.

( 계속해서 루마니아 브라쇼브주와 비엔나에서 하나님의 나라가 확장되어 가기를  소망하고 기도합니다.  장목사님과 비엔나의 모든 성도님들께  많은 감사를 드립니다. )

그림1.png



(아라치 교회 주일학교 아이들)

제목 날짜
[루마니아] 파네 선교사님 편지 2022.01.25
[루마니아] 디누 선교사님 편지 2022.01.25
[루마니아] 디누 선교사님 편지 2020.01.30
[루마니아] 파네 선교사님 편지 2020.01.08
[루마니아]정홍기 선교사님 편지 2018.12.26
[루마니아] 디누 선교사님 편지 2018.08.03
[루마니아] 파네 선교사님 편지 2018.08.03
[루마니아] 파네 선교사님 편지 2018.01.13
[루마니아] 정홍기 선교사님 편지 2017.06.28
[루마니아] 김병우 & 박성숙 선교사님 편지 2017.05.26
[루마니아] 디누(Dinu) 선교사님 편지 2017.01.25
[루마니아] 파네(Fane) 선교사님 편지 2017.01.25
[루마니아] 김병우 선교사님 편지 2016.12.29
[루마니아] 파네(Fane) 선교사님 편지 2016.08.05
[루마니아] 디누(Dinu) 선교사님 편지 2016.08.05
[루마니아] 디누(Dinu) 선교사님 편지 2016.01.20
[루마니아] 파네(Fane) 선교사님 편지 2016.01.20
[루마니아] 파네(Fane) 선교사님 편지 2015.08.07
[루마니아] 디누(Dinu) 선교사님 편지 2015.08.07
[루마니아] 파네(Fane) 선교사님 편지 2015.01.02

비엔나 한인교회
Evangelische Koreanische Gemeinde Wien
Schützengasse 13, A-1030 Vienna, Austria

© k2s0o1d4e0s2i1g5n. All Rights Reserved