Sub Promotion

[루마니아] 디누(Dinu) 선교사님 편지

  • Rumänien
  • Jan 20, 2016
  • 10402

Pace si un an nou fericit!

(주님의 평화와 함께 즐거운 한해가 되시길!)

 

Timpul a trecut asa de repede si vreau sa trimit multumirii din inima mea pentru sprijini de rugaciuni si suport de la Pastor Jang si toti membri din biserica. Cu ajutorul Domnului am putut sa alerg bine in anul trecut si astept ajutorul Lui in continuare ca sa implinesc lucrarile Domnului.

(시간이 얼마나 빨리 지나는지요, 장목사님과 교회의 모든 성도님들께서 기도해주시고 도와주심에 마음속 깊이 감사를 전합니다. 주님의 도우심을 입어 작년 한 해도 잘 달려 올 수 있었으며 계속해서 주님이 하라고 맡겨주신 일들을 그분의 도우심을 힘입어 감당할 수 있길 원합니다.)

 

1. Biserica din Feldioara(펠디와라 교회)

Dumnezeu a trimis oameni la biserica Lui si unii membri au crescut foarte bine in puntul de vedere spiritual. 5 persoane au fost botezati in Septembrie, si acum 6 persoane astept sa aiba botezul. Pentruca creste biserica in continuare, locul care am inchiriat este mic si avem nevoie de un loc spatios. Noi ne rugam sa avem loc de adunare.

(주님께서 교회에 사람들을 보내주셨고, 어떤 성도들은 영적으로 잘 자랐습니다. 9월에는 5명이 세례를 받았고, 또한 지금은 6명의 성도들이 세례를 받으려고 기다리고 있습니다. 교회가 계속해서 성장하기에 세로 빌려 사용하는 장소가 비좁아 더 큰 공간이 필요합니다. 교회 모임 장소를 허락해주시길 기도하고 있습니다.)

 

Adolescenti au crescut spiritual in biserica si grupa mica a stabilit bine. Am dorinta pentru un grup de instrumente musicale(chitara, orga, mandolina, acordion, si nai.) care formez cam 30 copii. Cu acest grup, vrem sa ajutam biserici din judetul Brasov pentru evanghelizare si incurajare de program de copii. .

(청소년들은 교회에서 영적으로 잘 자랐고, 유년부 모임은 잘 정착되어가고 있습니다. 아이들에게 악기-기타, 오르간, 만돌린, 아코디온, 그리고 플롯의 일종인 루마니아 전통악기인 나이-를 가르쳐 약 30명으로 된 찬양단을 만들고자 합니다. 이들을 통해 브라쇼브주의 교회들의 전도행사를 돕고자 하며 주일학교에 대한 격려를 하는데 쓰임 받았으면 합니다.)

 

2. Biserica din Araci(아라치 교회)

Am slujit fiecare Sambata peste 4 ani pentru program de copii, deoarece biserica aceasta nu a putut sa incepe programul de copii. Sunt multi copii care vin la program si au crescut bine. Dar nu e nimeni in biserica care poate sa continue dupa ce noi plecam. De aceea am hotarat pentru ca 8 adolescenti care vin cativa ani la program sa pregateasca sa faca lucrarea copii in continuare. Vrem ca Dumnezeu sa ridice adolescentii sa fie lucratorii in viitor pentru Domnul si biserica lor.

(매주 토요일 4년이상 이 교회에 어린이 프로그램이 없었기에 주일학교를 세우고자 섬겨왔습니다. 교회에 오는 아이들은 많고, 또한 아이들이 잘 자랐습니다. 그렇지만 우리를 뒤이어 이 교회에서 주일학교를 할 사람이 없습니다. 그래서 여러해 동안 어린이 프로그램에 나오는 8명의 청소년들이 뒤이어 계속해서 어린이 사역을 하도록 준비시키고자 합니다. 주님께서 이 청소년들이 미래에 주님을 위해 그리고 교회를 위해 일군으로 세워지기를 원합니다.)

 

3. Biserica din Codlea(꼬들레아 교회)

Am inceput programul de copii din biserica aceasta din anul trecut. Multumim Domnului ca acuma in biserica aceasta sunt lucratoari pentru copii. Sotia lui Pastor, si Maria care a facut cursul de invatatorii pentru scoala duminicala fac in continuare.

(작년 이 교회에서 어린이 사역을 시작하였습니다. 주님께 감사한 것은 지금 이 교회에 어린이들을 위한 사역자가 있다는 것입니다. 이 교회의 목사님의 사모님과 주일학교 교사 양성학교에서 배운 마리아 자매가 계속해서 주일학교 사역을 감당하고 있습니다.)

 

4. Biserica din Zarnesti si Prejmer(저르네슈티 교회와 프레즈메르 교회)

Invatam pe copii sa slujeasca biserica lor cu instrumente. Biserica din Prejmer, 4 copii si o invatatoare invat instrumente in fiecare marti si biserica din Zarnesti 7 copii invat in fiecare joi. Sper ca toti care invat instrumente vor termina ca sa cante pana in februarie.

(이 교회들에서 아이들이 악기로 교회를 섬길 수 있도록 가르치고 있습니다. 매주 목요일 프레즈메르 교회에서 주일학교 교사 한명과 4명의 아이들, 그리고 매주 화요일 저르네슈티 교회의 7명의 아이들에게 악기를 가르치고 있습니다. 소망하기는 악기를 배우는 모든 사람 모두가 2월말까지 연주를 할 수 있었으면 합니다.)

Cu harul Domnului am putut sa fac lucrarea Lui, si ma rog ca Domnul sa calauzeasca lucrararea Lui in continuare. Domnul este cu noi.

(주님의 은혜로 그분의 일을 감당할 수 있었습니다. 계속해서 주님께서 인도해주시길 기도합니다. 주님이 우리와 함께 하십니다.)


1.jpg


2.jpg



제목 날짜
[루마니아] 파네(Fane) 선교사님 편지 2010.06.03
[루마니아] 정홍기 선교사님 편지 (1) 2008.11.04

비엔나 한인교회
Evangelische Koreanische Gemeinde Wien
Schützengasse 13, A-1030 Vienna, Austria

© k2s0o1d4e0s2i1g5n. All Rights Reserved