Sub Promotion

[루마니아] 디누(Dinu) 선교사님 편지

  • Rumänien
  • Aug 07, 2015
  • 2990

Pace! 

Multumesc pentu dragostea voastra. 

Dumnezeu a condus lucrarea Lui si am putut sa slujesc Lui. Special am o inima multa pentru lucrarea copiilor. (주님의 평화가 함께 하시길 바라며 사랑에 감사드립니다.  하나님께서 당신의 일을 인도하셨기에 제가 주님의 일을 감당할 수 있었습니다. 특별히 저는 어린이 사역에 대해 마음이 많이 가 있습니다. )

 

  1. Activitati(사역 활동)

  1. Slujirea la biserica din Feldiora(펠디와라 교회의 섬김)

    Am separat copii in doua grupe. Grupa mica este pana clasa 4. Din clasa 5, este grupa mare. Sunt mai multi in grupa mare, dar intrecut in grupa mica erau mai putini. Acum grupa mica a crescut numeric si unii copii mici participa regular. Cativa surori slujesc ca invatatori si uni le ajuta ca invatatori asistente. La data de 20 Iulie pana 25 Iulie este tabara pentru grupa mare.(주일학교 사역을 두 그룹으로 나누어 진행하였습니다. 4학년까지의 어린이들과 5학년 중등부이상의 아이들로 나뉘어져 있습니다. 어린이 그룹은 수적으로 성장하였고, 항상 결석하지 않고 출석하는 아이들도 있습니다. 주일학교 교사로 몇 명의 자매와 함께 사역을 하고 있고, 보조교사로 사역을 돕고 있는 자매들도 있습니다. 7 20일부터 25일까지 중등부 이상의 청소년들 수련회가 있습니다.)

     

    2) Colaborarea la biserica din Araci.(아라치 교회와 협력사역)

    Pentru ca biserica aceasta nu a avut invatatori pentru lucrarea copiilor si de aceea am inceput sa slujuesc copii. Am colaborat 4 ani in ziua de Sambata si acum au crescut copii din puntul de vedere spirituala. Sora Mirabela si fratele Micli si Ciobi din biserica Feldioara lucreaza impreuna. I-am invatat meditatie de biblie cu adolescenti si in acelasi timp si lectile de ghitara, si ei au ajuns sa cante in timp de program. Acum pregatesc alt grup pentru instrumente.

    (이 교회엔 주일학교를 시작하여 감당할 만한 사람이 없기에 이 교회에 아이들을 세우기 위해 섬기기 시작했습니다. 지금은 4년이 지나고 있고, 매주 토요일에 가서 주일학교 프로그램을 진행하고 있고, 지금은 아이들 중 일부는 영적으로 잘 자랐습니다. 펠디와라 교회의 주일학교 교사인 미라벨라 자매와 그리고 펠디와라 교회의 청소년인 미클리와 치오비가 돕고 있습니다. 청소년들의 성경묵상 훈련과 함께 기타를 가르쳐 일부 청소년이 주일학교 시간에 연주하고 있습니다. 지금은 다른 아이들을 준비시키고 있습니다. )

     

    3) Colaboarea la biserica din Mairus si Bod, si Rugul Aprins.

    (머이에루쉬 교회, 보드교회 그리고 떨기나무 교회와의 협력사역)

    Am slujit pentru biserica din Maierus timp de 4 ani fiecare Miercuri. Dar am lasat pe sora Dana din biserica aceasta sa faca lucrarea in continuare la sfarsitul de Iunie. Cred ca Dumnezeu a pregatit o invatatoarea talanta si experimentata in copii. copii. Biserica din Bod si Rugul Aprins au probleme cu cladire si lucrarea de copii. Daca se resolva problema de cladire vor incepe lucrarea copiilor din nou.

    (매주 수요일 약 4년동안 머이에루쉬 교회를 섬겼습니다. 그렇지만 6월말에 이 교회 출신으로 어린이 사역에 달란트가 있는 다나 자매에게 사역을 이양하였습니다. 주님께서 이 자매를 어린이 사역을 위해 준비시키셨다고 믿고 있습니다. 보드 교회와 떨기나무 교회는 교회 장소의 문제로 어린이 사역을 당분간 쉬게 되었습니다. 이 문제가 해결되면 다시 어린이 사역을 시작할 것입니다.)

     

    4) Incepere de lucrarea din Fabrica(파브리까 지역의 어린이 모임 시작)

    In Mai am inceput lucrarea din Fabrica unde se afla 3km din Feldioara. Fiecare miercuri mergem la aer liber pentru perioada de vara. Vreau sa fac program de copii pana Septembrie si apoi continuam in biserica din Feldioara.

    (펠디와라 교회에서 3키로 떨어진 파브리카라는 지역에 5월에 어린이 사역을 시작하였습니다. 매주 수요일 여름기간동안 야외 잔디밭에서 모임을 진행하고 있습니다. 9월까지 모임을  야외에서 하고 9월 이후에는 펠디와라 교회에서 이들을 위한 모임을 계속하려고 합니다.)

     

    5) Planul pentru lucrarea copilor din Codlea(꼬들레아 지역의 어린이 사역을 위한 계획)

    Pastorul bisericii din Codlea m-a cerut sa-l ajut la programul de copii fiecare Sambata. E greu sa iau timp, dar este o bucurie sa fiu folosit pentru lucrarea copiilor. Lucrarea va incepe din prima Sambata din August.

    (이 지역 교회의 목사님이 매주 토요일 주일학교 프로그램을 하도록 도움을 요청해 왔습니다. 시간을 내기가 쉽지는 않지만, 어린이 사역에 쓰임받을 수 있다는 사실에 기쁩니다. 이 일은 8월 첫째 토요일부터 시작됩니다.)

     

    6) Planul pentru ajutorul bisericii(교회들의 도움을 위한 계획)

    Doua bisericii(biserica din Prejmer, biserica din Tohanu Vechi) vor incepe programul de copii dupa AMECul din Coreea. Le-a ajutat sa inceapa. Deoarece nu sunt invatatori si au nevoie de ajutor. Din August vreau sa le-incurajez si sa colaborez cu ei.

    (두개의 교회, 즉 쁘레즈메르 교회와 또하누 베키 교회가 한국의 어린이 전도협회의 사역에 대한 도움을 얻은 후부터 어린이 사역을 시작하려고 합니다. 교회에 어린이 사역자들이 없기에 도움이 필요합니다. 8월부터 이들 교회들을 격려하며 이들과 협력을 계획하고 있습니다.)

     

    2. Motive de Rugaciune(기도제목)

    1) Pentru lucrurile copiilor in biserici din Feldioara, Araci si Fabrica

    (펠디와라 교회, 아라치교회 그리고 파브리까 지역의 어린이 사역을 위해)

    2) Pentru lucrarea copiilor care incep in biserica din Codlea

    (꼬들레아 교회의 어린이 사역을 위해)

    3) Pentru lucrarile copiilor in biserica din Prezmer si Tohanu Vechi.

    (새로 시작할 쁘레즈메르 교회와 또하누 베키 교회의 어린이 사역을 위해)

     

    Prin harul Domnului am putut sa slujesc bisericile. Multumesc lui Dumnezeu ca prin biserica din Viena primesc sprijin, rugaciune si dragoste. Domnul sa fie cu Pastor Jang si toti membri.

    (주님의 은혜로 교회들을 섬길 수 있었습니다. 비엔나 교회를 통해 많은 기도와 주안에서의 사랑의 섬김을 받을 수 있음에 주님께 감사를 드립니다. 주님께서 장목사님과 모든 성도님들과 함께 하시길.....)

    1.jpg


 

 

 

등록된 글이 없습니다.

비엔나 한인교회
Evangelische Koreanische Gemeinde Wien
Schützengasse 13, A-1030 Vienna, Austria

© k2s0o1d4e0s2i1g5n. All Rights Reserved