Sub Promotion

[루마니아] 디누(Dinu) 선교사님 편지

  • Rumänien
  • Jan 02, 2015
  • 3268

Timpul a trecut asa de repede. Acum inteleg bine cum Moise a marturisit; “Noi zburam”.

(세월이 얼마나 빨리 지나는지요. 지금 이 순간 모세가 ‘우리가 날아가나이다’라는 고백을 잘 이해하게 됩니다.)

Dumnezeu mi-a dat inima multa pentru lucrarea cu copiii, si de aceea eu m-am concentrate pe lucrarea aceasta in continuare. Si Dumnezeu a condus lucrarea dupa placerea Lui. In biserica din Feldioara unii copii au crescut mult din punct de vedere spiritual. Dintre ei, Ciobi si Micli care vor sa slujeasca ca pastori in viitor pot incepe slujirea ca ajutor pentru biserica din Araci anul viitor. Stefania si Catalina care au crescut cu credinta vor ajuta lucrarea pentru copii mici in biserica din Feldioara.  Apoape toti adolescentii L-au primit pe Isus ca Mantuitorul lor.

(주님께서는 저에게 어린이 사역에 대한 마음을 많이 주셨습니다. 그래서 계속해서 올해 이 사역에 집중해 왔습니다. 그리고 주님께서는 그의 기쁘심을 따라 이 사역을 인도하셨습니다. 펠디와라 교회의 어린이들이 믿음으로 잘 자랐습니다. 이들 중에 목회자가 되고자 하는 치오비와 미클리는 내년부터는 아라치 교회 주일학교를 위한 봉사자로 섬기게 되었습니다. 스테파니아와 커털리나는 펠디와라 교회의 유년 주일학교 섬김이로 봉사하게 되었습니다. 교회에 참석하고 있는 대부분의 청소년들이 예수님을 구주로 영접하였습니다.)

 

Am inceput un program cu copii mici separate la inceputul anului.Dumnezeu a chemat copii sa vina in biserica, si acum sunt copii care participa in fiecare sambata la program.  In continuare, cresc copiii si numeric si spiritual.

(올해초에 유년주일학교를 분리해서 시작하였습니다. 주님께서 아이들을 교회로 부르셨고, 매주 토요일 어린 아이들이 출석하고 있습니다. 계속해서 어린이들이 영적으로 그리고 수적으로 성장해가고 있습니다.)

 

De Craciun, aproape toti copiii cu membri familiei s-au adunat in biserica bucurandu-se de nasterea lui Isus. In anul acesta, in continuare unii membrisi adolescetii au avut timp de meditatie din biblie fiecarezi si au crescut cu Domnul.

(성탄절엔 예수님의 나심을 기뻐하며 성도들과 아이들이 함께 모였습니다. 올 해도 계속해서 성도들과 청소년들이 매일 성경묵상을 하였고, 주님과 함께 믿음이 자랐습니다.)

 

Slujesc pentru lucrarea copiilor din Araci infiecare sambata dimineata.  Am inceput lucrarea cu invatatorii din biserica din Feldioara cu trei ani in urma. Acum multi copii care sunt foarte saraci participa la program, Multumesc Domnului ca unii adolescetii au crescut frumos in credinta, si dintre ei au invatat instrumentele, cativa copii  ne ajuta cu chitari pe timp de lauda.

(매주 토요일 아침에 아라치 교회의 주일학교를 섬기고 있습니다, 펠디와라 교회의 교사들과 이 교회의 주일학교를 섬긴지 3년이 지나고 있습니다. 지금은 매우 가난한 많은 아이들이 주일학교 프로그램에 참석하고 있습니다. 어떤 청소년들은 믿음으로 아름답게 자라 감사하고 있고, 이들중 일부는 악기를 배워 찬양시간에 돕고 있습니다.)

 

In lucrarea din Maierus, este nevoie de rugaciune mai mult. Eu am vrut sa ii invat pe membri din biserica sa faca lucrarea in continuare dupa mine. Si sora Dana a lucrat impreuna cu noi pentru un timp, darea n-a putut sa continue. Cred ca Dumnezeu pregateste lucrarea cu copii care au crescut cu credinta ca sa slujeasc abisericaLui. Georgiana, Iulian, Rebeca, Bubu, Gabi,si Alex au crescut bine. Georgiana se  pregateste sa faca lucrarea aceasta.

(머이에루시의 사역에 있어 더 많은 기도가 필요합니다. 저의 소망은 이 교회 출신의 교사들을 세워 주일학교 사역이 계속 진행되는 것입니다. 그래서 다나 자매가 한동안 함께 사역했는데 사정상 함께 계속 사역할 수 없게 되었습니다. 주님께서 믿음으로 자란 주일학교 학생들 가운데서 일군들로 세워 당신의 교회를 섬길 것을 믿고 있습니다. 조르지아나, 율리안, 레베카, 부부, 가비 그리고 알렉스가 잘 자랐습니다. 조르지아나가 이 사역을 감당하기 위해 준비하고 있습니다.)

 

In Bod, era greu sa fac Evanghelizare, dar am pus samanta de Evanghelie in fiecare joi si continuisa ii invat pe copii instrumente. Si in Harman ii invat pe copii instrumente ca sacante in biserica. Copii invata bine acum si sper ca dupa trei luni ei vor putea canta in biserica si vor creste in continuare.

(보드지역은 전도하기가 쉽지 않지만, 매주 목요일 계속해서 복음의 씨를 뿌려왔고, 어린이들에게 악기를 가르쳐왔습니다. 그리고 허르만 지역에 교회에서 찬양하도록 3개월을 계획세워 아이들에게 악기를 가르치고 있습니다.)

 

Multumesc ca pastor Jang ca toti membri s-au rugat si au sprijinit lucrarea din Romania. Un an nou fericit!

(루마니아의 사역을 위해 기도해주시고 또한 협력해주시는 장목사님과 모든 성도님들께 감사를 드립니다. 새해 복 많이 받으세요.)


      1.JPG


등록된 글이 없습니다.

비엔나 한인교회
Evangelische Koreanische Gemeinde Wien
Schützengasse 13, A-1030 Vienna, Austria

© k2s0o1d4e0s2i1g5n. All Rights Reserved